Jistě mi dáte za pravdu, že rozdíl v tom, jak jednotlivá sluchátka interpretují hudební materiál, je poměrně veliký. To snadno zjistíte, půjdete-li si sluchátka koupit a pár si jich v obchodě na své oblíbené skladbě vyzkoušíte.

Chcete-li sluchátka začít profesionálně používat a mixovat nebo dokonce masterovat s jejich pomocí své projekty, bude to vaše asi největší slabina – spoléhat se sluchově na něco, co v podstatě není zvukově standardní a vy, pokud nemáte akusticky ošetřené studio, nemáte možnost, jak si výsledek své práce ověřit. V konfrontaci s monitory v externím studiu pak můžete být nemile překvapeni svým mixem nebo masterem.

Sienna od společnosti Acustica Audio pomáhá tento problém řešit a to na velmi vysoké úrovni. Tento plugin v podstatě simuluje zvukové prostředí různých světových postprodukčních studií a zároveň kalibruje vaše sluchátka na optimální úroveň.

Koupíte-li si Siennu Volume A, získáte hned tři typy pluginů. První Sienna Reference provádí jen korekturu vašich sluchátek (k dispozici je korektura zatím 180 různých modelů), druhý Sienna Rooms vám k již zmíněné korekci ještě emuluje různé studiové místnosti a monitory. V Sienna Volume A máte k dispozici 3 studia, můžete si ale další dokoupit prosřednictvím rozšiřujících se balíčků Volume B a Volume C. A nakonec poslední třetí plugin s názvem Sienna Guru přináší extra možnost dalších nastavení, pakliže chcete referenční poslech ještě dále „ladit“. Je to ale už spíš pro zkušenější studiové inženýry.

Otestoval jsem pro vás plugin Sienna Rooms, který mě velmi zaujal kromě zvukových kvalit i svojí vyjímečností. Totiž skutečnost, že si můžete v rámci korekce sluchátek vybírat z emulovaných prostor, je zatím naprosto ojedinělá, a myslím, že u konkurence nic podobného v tuto chvíli nenajdete. Je možné, že se pletu, v tom případě mi to napište na Facebooku do komentáře. Zatím ale o ničem podobném nevím.

Zde jsou tedy některé mé postřehy. Předně musím konstatovat, že mne Sienna Rooms velmi příjemně překvapila – můžete ji využít nejen k profesionálním účelům jako plugin na mix nebo master, ale hodí se i k poslechu nebo analýze cizí hudby – budete se radovat z kristalicky čistého zvuku a nejpíš si povzdechnete: už aby bylo něco podobného pro iPad nebo iPhone. Taky jsem si se Siennou výborně zaimprovizoval a kochal se nádherně znějícím klavírem Steinway D z pluginu Pianoteq od společnosti Modartt.

Testoval jsem pouze plugin Sienna Volume A, kde najdete již zmíněné sluchátkové korekce, 3 studia (studio Acustica Audio, HOG studio a Spitfire mastering studio) a celkem 7 setů různých monitorů. Různá nastavení a presety si můžete přepínat mezi sebou (v Sienně je možnost nastavit si až 5 různých presetů současně) a porovnávat tak svůj mix nebo master v různě nastavených akustických prostředích. Při bufferu 128 v Logicu Pro X jsem nezaznamenal žádnou zásadní latenci, takže můžete s tímto pluginem i živě hrát. Latence je ovšem závislá na výkonu vašeho počítače, takže je určitě nejlepší si vše před koupí vyzkoušet v průběhu zkušební doby. Ta je u společnosti Acustica Audio poskytována na dobu 30 dnů bez jakýchkoliv omezení.

Co se týče CPU – Sienna Rooms je žrout, takže u slabších počítačů budete muset opravdu zvažovat, jak Siennu používat (pravděpodobně mixovat jen audio stopy a ještě se určitě neobejdete bez funkce freeze). Při masterování to tak velký problém nejspíš nebude, pakliže používáte na mastering nový oddělený projekt s omezeným počtem stemů.

Nejsem schopen posoudit, nakolik se jednotlivé studiové místnosti v Sienne blíží svým předobrazům, nicméně zvuk, který ze sluchátek slyšíte je opravdu velmi vyrovnaný a čistý, takže si dovedu představit, že ke svému studiovému zvuku jako další referenci teď budu používat sluchátka s korekcí od Sienny. Zkoušel jsem i různé typy a značky sluchátek a vzhledem k tomu, že ve všech zkoušených sluchátkách byl zvuk při stejném nastavení víceméně podobný (až na drobné odchylky dané kvalitou jednotlivých sluchátek), mohu předpokládat, že využítí referenčního poslechu přes sluchátka s pluginem od Acustiky vašemu mixu nebo masteru velmi pomůže a zlepší jeho zvukové kvality. Pomocí Sienny se můžete rovněž velmi přiblížit nějakému pomyslnému sluchátkovému standardu natolik, že vaše hudba bude znít ve všech sluchátkách obdobně. Nikdy ale nezapomínejme, že sluchátka přece jen vytváří při poslechu odlišnou akustickou situaci než monitory, proto doporučuji vždy si vše ověřovat i studiovým poslechem a poslechem z dalších zařízení.  

Acustica Audio odvedla skutečně vynikající práci a všem vřele plugin Sienna doporučuji. Na běžné i profesionální použití vám stoprocentně bude stačit Sienna Volume A, není třeba si kupovat další expanze. Nicméně, pro ty sluchově rozmazlené tady možnost dalšího updatu směrem k většímu výběru místností a monitorů existuje. Do 18. dubna je plugin stále ještě v 50% slevě, jinak máte samozřejmě možnost 30ti denní zkušební lhůty. Takže neváhejte!